Kühnův dětský sbor

Osobnosti o nás

 "The King's Singers nedávno zpívali s Kühnovým dětským sborem na koncertě a udělal na nás všechny velký dojem jejich zvuk, schopnosti a barevné propojení. Moc jsme si užili společné koncertování a koučování."  Christopher Gabbitas, The King’s Singers, únor 2017 
 

„V historii Národního divadla nenajdeme srovnatelný příklad jiné instituce, která by po tak dlouhou dobu byla jeho stálým uměleckým partnerem. Osm desetiletí spolupráce dětského sboru s velkou divadelní scénou je mimořádným fenoménem nejen v rámci české kultury, ale i v celosvětovém měřítku.“ Jan Burian, ředitel Národního divadla, 2016

"S Kühnovým dětským sborem se setkávám každoročně na Pražském hradě i na hradech a zámcích po celé naší vlasti i v Bratislavě a ve Zlíně. Jsou to velmi slušné a dobře vychované děti a myslím, že je to právě proto, že navštěvují Kühnův dětský sbor. Výchova hudbou je ta nejlepší výchova dětí. Třeba se hudbě budou věnovat celý život, a i když ne, budou mít skvělého koníčka na veselé i smutnější období života. Proto mohu Kühnův dětský sbor jen a jen vřele doporučit."
Simona Stašová, herečka, se kterou se Kühňata potkávají v inscenaci Veselé paničky Windsorské na Letních Shakespearovských slavnostech, 2015 (foto Milan Kruliš)

„Som šťastný, že v našej novej inscenácii v pražskej Štátnej opere účinkuje Kühnov detsky zbor výborně pripravený panom profesorom Chválom.“ 
Martin Leginus, hudební ředitel Státní opery, který se ujal hudebního nastudování nové inscenace opery E. Humperdincka Jeníček a Mařenka, 2015

“Děti byly vynikající a naše spolupráce ve mně vyvolává ty nejmilejší vzpomínky.”
Aneta Langerová, zpěvačka, reakce na pětiletou spolupráci v rámci benefičních koncertů Světlo pro Světlušku, 2014

"V Kühnově dětském sboru jsem prožila šťastné chvíle. Sbor je pro mě obrovský nástroj, který má duši. Je metaforou vzájemného naslouchání a vcítění v době, kdy nikdo nikoho neposlouchá. Je na co vzpomínat, za co poděkovat a co uchovat v srdci nejhlouběji."
Jitka Molavcová, zpěvačka, vzpomínka na léta strávená v KDS, 2014

“Děti zpívaly skvěle! Měl jsem velkou radost.”

Zdeněk Šesták, skladatel, ze zápisu z kroniky sboru k provedení autorovy skladby Co to zvoní, co to cinká, 2012

“Dojmuly jste mne. Děkuji vám za výkon.”

Miloš Forman, režisér, zápis z kroniky sboru po vystoupení v inscenaci Dobře placená procházka, 2007

“Slyšet a vidět s chutí zpívat ty nejmenší, to je asi pro každého hudebníka to nejhezčí. Všem Vám přeji, abyste si “vezli svoji písničku” po celý život. Vřelé díky všem, kteří Vás učí tak krásně zpívat.”
Sylvie Bodorová, skladatelka, 2006

“Čisté a krásné hlasy, optimismus a nevinnost. Všechny kvality, které jsem se snažil obsáhnout v tomto díle, jsem našel v tomto úžasném sboru mladých lidí. Těším se na zítřejší debut. Přeji všem to nejlepší.”
Paco Peña, kytarista a skladatel, MHF Pražský podzim, 2004

“Úžasnému Kühnovu dětskému sboru: díky za váš skvostný zpěv v Berliozově skladbě Te Deum! Bravo!!”

John Nelson, dirigent, MHF Pražský podzim, 2003

“Milému a vynikajúcemu Kühnovu detskému zboru z úprimného srdca ďakujem. Ste ozaj svetový zbor a máte orem krásných hláskou aj krásnu dušičku.”
Ondrej Lenárd, dirigent, MHF Smetanova Litomyšl, 2003

“Zavanulo to na mne zase mládím. Jsou tradičně dobří. Dýchá z nich něha, klid a mír. A jak intonují! Pak sbormistr Jiří Chvála je asi taky přísný, jako byl Kühn, tak to má být. Tak to má být!”
Václav Trojan, skladatel a hudební pedagog, 1983

“Kühnův dětský sbor to byl, který i mne svým nenahraditelným kouzlem dětských hlasů připoutal dnes již skoro k celoživotní práci. (...) při každém setkání s tou čistě beránčí barvou dětských hlasů, omládneme vždycky také.” Jan Hanuš, skladatel, 1982

“Kühnův dětský sbor je stále jiný a stále stejný: vynikající a okouzlující, často hluboce dojímající svým krásným dětským zvukem. Diriguji jej nesmírně rád.”

  Václav Neumann, dirigent, 1981

“Skoro v každém filmu, který jsme s Václavem Trojanem dělali, měl sbor svoji úlohu (...). Ta tlupa zpěváků byla tak spojena s mojí prací i mimo film, že se nic bez nich neobešlo. Měli jsme se všichni rádi a máme, myslím, stále.”
  Jiří Trnka, výtvarník, ilustrátor a režisér, 1962

“Můj cyklus napsaný pro toto těleso a jemu ke 30. výročí založení věnované, je jen malou pozorností a oceněním velké a záslužné práce, kterou toto těleso po tři desetiletí ve prospěch české kultury věrně a oddaně koná.”
Klement Slavický, skladatel, 1962

“Za třicet let svého trvání stal se Kühnův dětský sbor přímo pojmem, bez něhož si my skladatelé, kteří pěstujeme také tvorbu pro děti, nedovedeme už náš hudební život ani představit.”
Jan Rychlík, skladatel, 1962

“Pamatuji dobře začátky KDS. Bylo to v rozhlase, ve vinohradském Národním domě. (...) Profesionální technická dokonalost, spojená s dětskou čistotou, bezprostředností, nadšením.”
Miloslav Kabeláč, skladatel, 1962