Kühnův dětský sbor

Aktivity

Kühnův dětský sbor je znám neuvěřitelnou šíří svých aktivit. Bohatá koncertní činnost je doplněna exkluzivní spoluprací s Národním divadlem v Praze, kde děti obsazují role v operách. Kromě toho Kühnův dětský sbor vytváří vlastní produkce dětských oper a hudebně-dramatických představení určených zejména pro nejmenší diváky. Široké spektrum činností doplňuje častá zájezdová činnost, sbor již vystoupil téměř na všech kontinentech! A že sborový život není jen o zpívání, ale také o smysluplném trávení volného času a hrách, dokazuje letní soustředění, kde děti propojují hudbu a různé volnočasové aktivity.

 

Koncerty

Mezi základní činnosti našeho sboru patří samozřejmě koncertování. Důkazem je stále nabitý koncertní kalendář a trvalá spolupráce s významnými českými festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, MHF Český Krumlov) a špičkovými orchestry (Česká filharmonie, FOK, SOČR, PKF - Prague Philharmonia a další). Důležitou událostí každé sezóny pro přípravky i Koncertní oddělení je vánoční koncert ve Stavovském divadle a červnový závěrečný koncert v pražském Rudolfinu, kde vystoupí všechna oddělení sboru včetně Kühňátek.

 

Divadla

Kühnův dětský sbor je hrdý na dlouhodobou spolupráci s Národním divadlem v Praze, která začala již v roce 1936. Sbor pravidelně obsazuje dětské role a dětské sbory na všech scénách Národního divadla včetně Státní opery. Děti tak mají možnost stát „na prknech, co znamenají svět“, a motivuje je to k dalšímu zpívání. A často je tato zkušenost posouvá k další profesní kariéře. Není náhodou, že mnoho z našich bývalých členů se stalo profesionálními zpěvačkami a zpěváky nebo slavnými instrumentalisty či dirigenty.

 

Zájezdy

Kühnův dětský sbor vystupuje pravidelně na zahraničních pódiích. Ročně uspořádá několik zájezdů za hranice naší země a účastní se také významných festivalů. Za svoji bohatou historii navštívil třeba Japonsko, Malajsii, Mexiko nebo USA. Jen v roce 2012 absolvoval sbor koncertní turné ve Slovinsku, Německu, Švýcarsku a Jihoafrické republice. Mezi největší úspěchy z poslední doby patří účinkování v proslulé Carnegie Hall v New Yorku nebo na prestižním festivalu Bregenzer Festspiele. Sbor se zúčastnil mnoha sborových soutěží a přivezl si z nich mnoho ocenění. Z posledních let připomeňme úspěch v italském Arezzu, kde získal sbor v roce 2010 první cenu. Také na prestižní soutěži ve španělské Tolose získal sbor první místo, naposledy v roce 2013. Triumfoval zde už potřetí, což se žádnému sboru na světě dosud nepodařilo.

 

Dětské opery a hudebně-taneční představení

Kühnův dětský sbor také realizuje představení řady dětských oper, ve kterých zpívají, hrají i tancují děti z přípravných a z koncertního oddělení. Poslední premiérou je opera Jiřího Temla Čert a Káči z roku 2012 psaná přímo pro Kühnův dětský sbor. Každoročně se v adventním čase provádí oblíbená „Malá Rybovka“ a velmi populární je nádherné provedení Máchových Slavností jara s náročnou taneční choreografií Živany Vajsarové. 

 

Letní soustředění

Součástí sborového života je i Letní umělecké soustředění (LUS). Každoročně v srpnu se sejdeme v krásném prostředí obklopeni klidem a přírodou, abychom se připravili na nadcházející sezonu. Ale nejde jen o zpívání. Rozhodně zde nechybí hry a zábava. Kromě výletů do přírody se děti zabaví soutěžemi v celotáborové hře, tvořením ve výtvarné dílně, sportovními hrami nebo zpěvem u táboráku. Jde přeci také o to vybudovat ve sboru mezi dětmi přátelské vztahy. Pak jde zpívání hned lépe. Na soustředění se děti také učí základům hudební nauky a teorie a často je to dobrý „odrazový můstek“ pro zařazení dětí do účinkování v divadlech. Je zde totiž více času na nastudování tohoto náročného repertoáru.